Żywność dla diabetyków — dlaczego powinieneś ja mieć w swoim sklepie?

Jeśli prowadzisz sklep ze zdrową żywnością, warto zastanowić się, czy Twój asortyment odpowiada na potrzeby osób ze szczególnymi wymaganiami dietetycznymi. Wśród nich są diabetycy. Jakie produkty powinny pojawić się na Twoich półkach?

Żywność dla diabetyków — trend czy realna potrzeba?

Według danych dostarczanych przez serwis pacjent.gov.pl, w 2018 r. w Polsce było 2,9 mln dorosłych chorych na cukrzycę, czyli już co 11 osoba! Dodatkowo wyróżnić należy osoby ze stanem przedcukrzycowym.

W 2018 roku wśród chorych na cukrzycę było 1,3 mln mężczyzn i 1,6 mln kobiet.  W latach 2013–2018 zachorowalność na cukrzycę wzrosła aż o 13,7%. Najwięcej osób chorych na 1000 mieszkańców jest w województwach śląskim (103) i łódzkim (101,4), a najmniej w podlaskim (78,5) i podkarpackim (79,5).

To alarmujące dane. Coraz więcej Polaków zmuszonych jest do radykalnej zmiany sposobu odżywiania. Co za tym idzie, poszukują w sklepach żywności, która pomoże im zminimalizować problemy zdrowotne. Czy znajdą ją już w Twoim sklepie?

 

Żywność dla cukrzyków - co jest istotne?

Osoby zmagające się z cukrzycą będą zwracały uwagę na indeks glikemiczny. Określa on, jak produkt wpływa na stężenie glukozy we krwi, jak szybko węglowodany ulegają zamianie na glukozę we krwi po 2-3 godzinach od spożycia. Im wyższy indeks glikemiczny, tym mocniej zwiększa się poziom glukozy we krwi po jego zjedzeniu. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca cukrzykom produkty, których IG wynosi mniej niż 50.

 

Zamienniki żywności dla cukrzyków - na co zwrócić uwagę w hurtowni?

Jeśli chcesz zaspokoić popyt wśród Twoich klientów-diabetyków, musisz wiedzieć, jakich produktów poszukują. Co zatem może znaleźć się na liście zakupowej cukrzyka?

Zamienniki cukru

Przez wiele lat diabetycy zamiast cukru stosowali syntetyczne słodziki (np.sacharynę i aspartam). Jednak mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia insulinooporności, zaburzać równowagę flory bakteryjnej jelit i wzmagać apetyt. Obecnie cukrzycy częściej wybierają naturalne, zdrowe cukry i słodziki - ksylitol, erytrol (erytrytol), stewię czy tagatozę.

 

Zdrowe przekąski dla cukrzyków

Dietetycy w jadłospisie cukrzyków zalecają spożywanie nasion, ziaren i pestek. Diabetycy często dodają do posiłków nasiona chia oraz siemię lniane. Charakteryzuje je niski indeks glikemiczny. Ponadto siemię obniża poziom cukru we krwi, chia opóźnia jego wchłanianie. 

Jako zamiennik tradycyjnych przekąsek “filmowych” często wymienia się nasiona dyni oraz orzechy.

Poza zdrowymi półproduktami diabetycy często poszukują gotowych, pakowanych przekąsek, które będą bezpieczne w ich diecie. Należą do nich na przykład batony raw o niskiej zawartości suszonych owoców, cukierki bez cukru i czekolady bez cukru.

 

Gdzie szukać zaopatrzenia sklepu przyjaznego diabetykom?

Coraz więcej hurtowni odpowiada na popyt konsumencki i detaliczny w obszarze żywności dla diabetyków. Jedną z nich, od wielu lat, jesteśmy my - Stewiarnia. Specjalizujemy się w dystrybucji zdrowej żywności, zwłaszcza żywności bez cukru oraz zdrowych słodyczy i przekąsek. Mamy szeroką ofertę produktów odpowiednich dla cukrzyków - od zamienników cukru, aż po produkty  gotowe“to go”. Stewiarnia jest zdecydowanie hurtownią dla diabetyków. Jeśli chcesz wzbogacić swój sklep w ofertę dla cukrzyków Załóż konto na b2b2.stewiarnia.pl i poznaj nasze możliwości. Jesteśmy hurtownią przyjazną diabetykom. Mamy jasno oznaczone produkty bez dodatku cukru i bez cukru.