Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego zdrowa żywność w sklepiku szkolnym jest ważna?

Czy zmiana przepisów w obszarze produktów dopuszczonych do sprzedaży w sklepikach szkolnych była łatwa?

Czy zatem zdrowa żywność w sklepiku szkolnym jest możliwa?

Jak esklepikszkolny.pl może pomóc w zbogaceniu zdrowej oferty sklepiku szkolnego?

 

Dlaczego zdrowa żywność w sklepiku szkolnym jest ważna?

    Zdrowe nawyki w odżywianiu kształtują się bardzo wcześnie. Dlatego tak ważne jest zdrowe odżywianie dzieci. Na zdrowe i niezdrowe nawyki bardzo duży wpływ ma dom rodzinny, to od rodziców dziecko uczy się prawidłowego odżywiania. To z domu rodzinnego wynosimy przyzwyczajenia np. do tego czy sięgniemy po chipsy czy za przekąskę służyć nam będą owoce, czy pijemy coca-colę pełną cukru czy wodę lub soki. Gdy dziecko pójdzie do przedszkola lub szkoły, również one mają wpływ na dalszy rozwój nawyków żywieniowych dzieci. Chociaż to rodzice odpowiadają za dbanie o zdrowe odżywianie swoich pociech, to szkoła i oferowane w niej jedzenie zaczyna mieć wpływ na wciąż kształtujące się przyzwyczajenia dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważne jest, by również w szkole, na szkolnej stołówce czy w szkolnym sklepiku oferowane były wartościowe produkty spożywcze, zgodne z wytycznymi diety odpowiedniej dla dzieci w różnym wieku. Żeby z mocy prawa narzucić ograniczenia, co do tego co mogą spożywać dzieci zostało wprowadzone rozporządzenie określające ściśle co może, a czego nie wolno sprzedawać w szkołach i jednostkach oświatowych. Pierwsze rozporządzenie sklepikowe (czasami mylnie określane nazwą ustawa sklepikowa) zostało wprowadzone w 2015. Aktualny stan prawny zdefiniowany jest przez „Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach, (Dz. U. z 2015 r. poz. 1256)”.

Czy zmiana przepisów w obszarze produktów dopuszczonych do sprzedaży w sklepikach szkolnych była łatwa?​​​​​​​

    Chociaż rozporządzenie, zwłaszcza w swojej pierwszej wersji obowiązującej od 2015 zmieniła diametralnie to, co w sklepikach szkolnych można sprzedawać. Początkowo prowadzenie handlu w sklepiku szkolnym wydawało się prawie niemożliwe. Początkowo półki w sklepikach szkolnych opustoszały. Zniknęły batony z dużą zawartością cukru, słodkie ciastka, drożdżówki i pączki, tłuste chipsy, coca-cola tak charakterystyczne dla sklepików szkolnych, a niestety w nadmiarze niezdrowe i odpowiedzialne za tycie dzieci. Ciężko było początkowo zapełnić półki czymś, co dzieci zechcą jeść. Za przepisami nie nadążały same sklepiki szkolne, bo przepisy nie były łatwe do zrozumienia. Rozporządzenie Ministra Zdrowia przede wszystkim zaskoczyły producentów, których produkty nie spełniały wymagań rozporządzenia sklepikowego. Co ciekawe producenci tak zwanej zdrowej żywności też nie mieli w swoim asortymencie produktów spełniających wymagania bardzo restrykcyjnego rozporządzenia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty. Większość producentów musiała przeformułować skład swoich produktów, by móc je oferować w szkołach. Dostosowanie do nowych wymagań, co do produktów sprzedawanych w sklepikach szkolnych, zajęła chwilę i była bardzo trudna. Początkowo półki po prostu opustoszały, bo trudno było znaleźć produkt, który spełniał wymagania rozporządzenia sklepikowego. Na szczęście powoli nowe produkty się pojawiały na rynku, a półki powoli zaczęły się zapełniać. Większą swobodę dała nowelizacja rozporządzenia z 2016 r. Oferta sklepików szkolnych znacznie się wzbogaciły. W między czasie producenci zmienili składy swoich produktów, a oferta dla sklepików szkolnych stałą się zdecydowanie atrakcyjniejsza i szersza. Zdrowsza wersja sklepiku szkolnego stała się faktem. Niestety okupiona została przez właścicieli sklepików szkolnych bardzo dużym wysiłkiem i trudnościami w prowadzeniu biznesu. Zdecydowanie reforma mająca poprawić nawyki żywieniowe dzieci, została wprowadzona kosztem ajentów sklepików. Chociaż była konieczna ze względu na rosnący odsetek dzieci z nadwagą i otyłych, to mogła być wprowadzona mniej drastycznie i powinna być bardziej rozłożona w czasie. Chociaż właściciele sklepików szkolnych wykazali się ogromną kreatywnością i dzięki swojemu uporowi, pracowitości dali radę, to jednak taki koszt nie powinien spadać na barki jednej grupy zawodowej.

Czy zatem zdrowa żywność w sklepiku szkolnym jest możliwa?​​​​​​​

    Na początku reformy w zakresie żywienia w przedszkolach, szkołach czy innych placówkach oświatowych, większość, jeśli nie wszyscy właściciele sklepików szkolnych zastanawiali się, co właściwie mogą sprzedawać sklepiki szkolne? Jaki asortyment w sklepikach szkolnych nie wzbudzi wątpliwości Sanepidu? Ajenci pytali się wzajemnie czy na rynku w ogóle znajdą się produkty, które będą spełniać wszystkie wymogi rozporządzenia? Czy takie produkty będą na kieszeń każdego dziecka? Pytania się mnożyły, a odpowiedzi było jak na lekarstwo. Początkowo oferta dla sklepików szkolnych była bardzo ograniczona. Wszyscy mieli wątpliwości czy da się prowadzić biznes sklepikowy w takich obostrzeniach. Obecnie zdrowa żywność w sklepiku szkolnym przestaje już chyba kogokolwiek dziwić i jest po prostu faktem.  Dzięki kreatywności osób prowadzących sklepiki szkolne pojawiły się w nich piękne i zdrowe sałatki, zdrowe wersje kanapek pełnych kolorowych warzyw, jogurty z owocami czy same owoce. Zdrowa żywność w sklepikach szkolnych to obligatoryjny wymóg prowadzenia tego rodzaju działalności, ale ich wykonanie w ciekawy sposób zależała bardzo od wyobraźni i umiejętności ajentów sklepików szkolnych. Musieli i potrafili braki towarowe wypełnić swoimi pomysłami na zdrowe przekąski i napoje, spełniające wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia. Z czasem producenci zmienili formuły swoich produktów i dostosowali je do wymogów rozporządzenia.

Jak esklepikszkolny.pl może pomóc w zbogaceniu zdrowej oferty sklepiku szkolnego?

    Dystrybutorzy tacy jak esklepikszkolny.pl dużo czasu musieli poświęcić, by znaleźć produkty spełniające wymagania rozporządzenia określające co można sprzedawać w sklepiku szkolnym. Czasami nie wystarczało szukać w Polsce i produkty musiały być importowane z zagranicy. Teraz w naszej ofercie hurtowej na esklepikszkolny.pl można znaleźć wiele zdrowych produktów, wyselekcjonowanych tak, by można je było sprzedawać w sklepikach szkolnych. Na naszej platformie znajdują się produkty w 100% zgodne z rozporządzeniem, a przy tym są niedrogie, zdrowe, smaczne i ładnie opakowane. Specjalizujemy się zwłaszcza w kategorii zdrowych słodyczy. W naszym asortymencie znajdziecie np. pianki, cukierki, lizaki, a wszystko to bez cukru. Mamy też mnóstwo batonów z samych owoców lub mieszanek owoców i bakali. Wypełniają one wymagania nawet bardzo restrykcyjnie podchodzących do żywienia swoich pociech rodziców. 

Dodatkowo wprowadziliśmy filtr TYLKO ZGODNE

    Jeśli wybierzesz ten filtr wyświetlą Ci się produkty tylko zgodne z „Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca   2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach, (Dz. U. z 2015 r. poz. 1256)”. W tej kategorii mamy produkty, których etykietę dokładnie sprawdziliśmy pod kontem wymagań prawnych. Sprawdziliśmy skład pod względem wykorzystanych składników, jak również czy spełniają wymagania co do ograniczenia użycia przy ich produkcji soli, cukru czy tłuszczu. Sprzedaż tych produktów jest bezpieczna dla Twojego biznesu.