Z tego artykułu dowiesz się:
Co można a czego nie można sprzedawać w sklepiku szkolnym?
Co przyniosło pierwsze rozporządzenie sklepikowe z 2015 roku?
Jakie są aktualne zasady sprzedaży produktów żywnościowych w szkołach?
Jaką żywność mogą kupować uczniowie w sklepikach szkolnych?
Gdzie można zapoznać się z treścią rozporządzenia sklepikowego?
Dlaczego warto szukać produktów sklepikowych w hurtowni esklepikszkolny.pl?
Co można sprzedawać w sklepiku szkolnym, a co jest zakazane do sprzedaży w szkole określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Treść obecnie obowiązującego rozporządzenia można znaleźć w dzienniku ustaw: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1154/1. Ważne jest by śledzić zmiany i być z nimi na bieżąco. Pozwoli to zbudować stabilny i bezpieczny biznes sklepikowy.
Podsumowując, co można sprzedawać w sklepikach szkolnych:
Obecnie rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące ograniczeń produktów żywnościowych, które mogą być sprzedawane w szkołach, określa 20 grup produktów żywnościowych. Dokument ten również określa podstawowe wymogi żywienia zbiorowego w jednostkach oświatowych, czyli między innymi w szkołach i przedszkolach.
W rozporządzeniu tak zwanym sklepikowym określono dość precyzyjnie grupy środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom w w wieku przedszkolnym i szkolnym w jednostkach oświatowych i związanych z systemem oświatowym. Zatem w sklepikach szkolnych sprzedawać można, między innymi:
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia zdefiniowano dokładnie wymagania co do zawartości w produktach spożywczych cukru, tłuszczu i sodu.
W skrócie wymagania rozporządzenia w tym zakresie można podsumować tak: w jednostkach systemu oświaty mogą być sprzedawane produkty, które zawierają nie więcej niż: